Jak si vybrat správný rozměr kliky na míru

 

Kované kliky připravujeme na míru vaším dřevěným dveřím. Stačí nám sdělit pár údajů a brzy budete vysněnou klikou otvírat dveře od světnice. V tomto článku vám popíšeme, co znamená rozteč a mezi jakými druhy zámků si u nás vyberete.

 

kovarstvi-klaban-klbn_jak-si-vybrat-kliku_vstupni-dvere_1

Prodloužená vstupní klika PURITY s FAB zámkem

 

Druhy zámků

U výroby klik musíme znát, jakým způsobem se dveře budou zamykat. Na výběr máte tři druhy. WC zámek, který z bezpečnostních důvodů z venkovní strany jednoduše otevřete. Otvor na dozický zámek, za kterým se skrývá klasický starý klíč (na úvodním obrázku). Nebo nejčastější FAB zámek. Pro lepší představu jsme vám zámky nakreslili na obrázku. Zámek není součástí kliky.

 

kovarstvi-klaban-klbn_druhy-zamkku-na-kliky

kovarstvi-klaban-klbn_jak-si-vybrat-kliku_wc

Vnitřní strana WC zámku na klice PURITY

 

Jak změřit rozteč?

Další volbou u kliky na míru je rozteč. Jedná se o rozměr ze středu otvoru pro kliku po střed otvoru pro klíč. Podívejte se na obrázek. Řekne víc než tisíc slov. Na výběr máte z nejpoužívanějších rozměrů rozteče: 72, 90 a 92 mm.

kovarstvi-klaban-klbn_jak-zmerit-rozmer-roztec

kovarstvi-klaban-klbn_velke-karlovice_kovana-klika_8

Přejete kliku s koulí jako na fotografii kliky LEAF? Připište nám požadavek do objednávky.

 

Povrchová úprava u klik

U klik kromě běžných povrchových úprav jako je bezbarvý lak, černá kovářská barva nebo patina navíc nabízíme zinkování. Pozinkovat kliky doporučujeme u instalace do exteriéru. Více o povrchových úpravách si přečtete v tomto článku.

 

kovarstvi-klaban-klbn_jak-zmerit-kliku-na-miru

Kovaná klika LEAF s dozickým pokojovým zámkem na klasický starý klíč

 

Na šířce dveří záleží

Poslední důležitý údaj u výběru klik nám stačí připsat do poznámky nebo emailu. A to je šířka dveří. Údaj potřebujeme znát kvůli délce čtyřhranu spojující kliky navzájem. Jestliže šíři zatím nevíte, nevadí. Pošleme vám čtyřhran o něco delší, abyste si jej mohli případně zakrátit.

Pokud si s některým údajem nevíte rady, není nic jednoduššího, než nám zavolat nebo napsat email a rádi vám s výběrem pomůžeme.

 

kovarstvi-klaban-klbn_jak-si-vybrat-kliku_leaf

Zinkovaná klika LEAF s vložkovým zámkem FAB