Co jsou hambalky?

Poznáte na obrázku kde jsou hambalky? Že jsme se začali před více jak deseti lety věnovat hambalkům, přispěla tak trochu náhoda, kdy nás o jejich výrobu požádal zákazník. Ze začátku jsme moc nevěděli, co po nás chce. A proto vznikl tento článek. Třeba nevíte, co to jsou hambalky a třeba je hledáte. Od prvních hambalků jsme vybavili mnoho krásných chalup a je radost sledovat, když nám zákazníci posílají jejich zabydlené fotografie. Co se skrývá pod tímto zvláštním názvem?

 

kovarstvi-klaban-klbn_dvojita-kovana-garnyz-bliss_4_1

Moderní kované hambalky FIRST CLASS na jednu tyč

 

Není hambalek jako hambalek

Slovo hambalky má více významů. Ve stavitelství je hambalek součástí střešní konstrukce. V našem případě je bidlo nad kamna, které se tradičně využívá na sušení prádla nebo bylinek. Zvláštní slovo hambalek pak pochází z německého Hahn(en)balken, složeniny slov Hahn (kohout) a Balken (trám). A je pravda, že slepicím by se na  bidlu v teple a s rozhledem jistě líbilo. Závěsný sušák je součástí tradičních chaloupek a světnic už po staletí. Dodává starosvětské kouzlo a zároveň je velice praktické, když dorazíte domů zmoklí z lesní procházky.

 

kovarstvi-klaban-klbn_kovane-hambalky-beskydy_1

 Nejzdobnější rohové hambalky SPIRAL

 

Kované hambalky na míru

Hambalkům věnujeme na klbn.cz celou kategorii. A protože je každá chaloupka jiná, jednotlivé části si vyberete zvlášť a sestavíte si vlastní kombinaci na míru. Kovové konzole nabízíme na jednu tyč nebo rohové na dvě tyče do pravého úhlu. Výšku konzolí vám upravíme na míru.

Stejně tak si u nás objednáte dřevěné tyče do závěsného systému. Na výběr dáváme ze dvou šířek. U meších délek doporučujeme tyč s menším průměrem, u delších a větších hambalků volte raději průměr větší. 

Na zachycení tyče do zdi pak slouží kovaná růžice. Je zde i malý šroubek na zachycení tyče napevno. Nemusíte se tak bát pádu na kamna. Posledním praktickým vylepšení bidla jsou kovaná esíčka jako háčky.

 kovarstvi-klaban-klbn_co-to-jsou-hambalky

 Modernější rohové hambalky FIRST CLASS

 

Do historické chaloupky i moderního srubu

Nabídku hambalků a dalších závěsných systémů stále rozšiřujeme. Zatím můžete vybírat ze zdobné série SPIRAL, moderní FIRST CLASS, minimalistické GENTLE nebo uchycení tyče z boku PURITY. Chybí vám nějaký prvek na závěsné bidlo v naší nabídce? Neváhejte se na nás obrátit.