Povrchové úpravy kovu

Bez povrchové ochrany ocel koroduje a ztrácí své výjimečné vlastnosti. Proto si na povrchové úpravě dáváme záležet a kvalitu nepodceňujeme. Abychom vám poskytli to nejlepší, pravidelně kovářské barvy testujeme. Jejich odolnost, stálost a také aby na produktech vypadaly hezky. Stálo nás to nemálo úsilí a hledání, ale výsledek je krásný a neměnný po mnoho let. U většiny produktů si můžete vybrat z více povrchových úprav. V tomto článku je blíže popíšeme, ať máte lepší představu o výsledném produktu 

kovarstvi-klaban-klbn_povrchova-uprava-kovu_medena-patina

Kovaná růže s měděnou patinou je oblíbený nevšední dárek

1. Bezbarvý lak

Povrchová úprava v bezbarvém laku je nejpracnější, ale výsledek za to stojí. Nic se neschová pod barvu, ale naopak se dává vyniknout přirozená krása kovu. Ocel se ručně brousí, ale pouze na některých místech. Objeví se tak jedinečná textura. 

 

kovarstvi-klaban-klbn_povrchova-uprava_bezbarvy-lak_noty

Bezbarvý lak: Kovaný věšák SYMPHONY

 

2. Černá kovářská barva

Kovářské barvy nejsou úplně černé, spíše antracitové a strukturované. Tvoří kompaktní vrstvu, která připomíná jemný písek. Předměty stříkáme několika vrstvami barvy, které necháváme náležitě proschnout. Proto je barva odolná. Do exteriéru a vlhka však tato barva nestačí. 

 kovarstvi-klaban-klbn_kovana-vetraci-mrizka-struggle_5_1

Černá kovářská barva: Kovaná větrací mřížka STRUGGLE

 

3. Černá kovářská barva + pigment = patina

Patinování je tradiční dekorování kovu. Využívá se pro zvýraznění nerovností a tvaru patinovaného předmětu. Na kovu díky použití druhé barvy vzniká antik vintage efekt. Na výběr máte stříbrnou, měděnou a u kované růže červenou patinu.

 klaban_umelecke-kovastvi_prenosne-ohniste_7-grilovani

Stříbrná patina: Kovaný rošt s žulovou deskou GRANITE

 

 4. Zinkováni + barva

Předměty, které jsou instalovány v exteriéru (mříže, ploty, venkovní kliky, panty, poštovní schránky apod.) doporučuji vždy nazinkovat. Tato technologie ošetření kovu chrání před venkovními vlivy a zaručuje dlouhodobou životnost. Zinkovaný předmět se pak klasicky stříká barvou a je možné jej také patinovat. Nevýhodou zinkování je vyšší cena a nemožnost jemných kovaných detailů, které se pod vrstvou zinku schovají. 

 kovarstvi-klaban-klbn_kovany-plot_brana_listy_beskydy

Zinkování + barva: Obživlá kovaná brána

 

5. Bez povrchové úpravy

Grily, rošty a přenosné ohniště si můžete zvolit čistě bez povrchové úpravy. V takovém případě samozřejmě musíte počítat s brzkým korodováním. Nemusíte se bát, že byste měli za chvilku jen hromádku šrotu. Grily vyrábíme z masivního materiálu. Proč tuto variantu nabízíme? I když na ohniště používáme žáruvzdornou barvu, je potřeba počítat s tím, že barva na grilu není trvalou ochranou. Na exponovaných místech se časem ztratí. Na grilech plní dočasnou funkci estetickou a kvůli žáru nemůže plnit funkci ochrannou. 

 klaban_umelecke-kovastvi_prenosne-ohniste_bez-povrchove-upravy_grilovani