Kované točité schodiště do uměleckého ateliéru

Kovářova kobyla chodí bosa je pravidlo, které je platné pro mnohé řemeslníky. A pro kováře obzvlášť. Po více jak deseti letech, kdy se uměleckému kovářství věnujeme profesionálně, jsme si vzali pracovní volno. A poprvé do našeho prostoru vytvořili něco kovaného - točité schodiště do uměleckého ateliéru. 

 

kovarstvi-klaban-klbn_vyroba-tociteho-schodiste-beskydy

Výroba točitého schodiště je velice přesná práce

 

Nová zkušenost: Být svým klientem

Ateliér navazuje na kovářskou dílnu. Jako prostor, kde se můžeme sejít s vámi klienty, probrat návrhy a vizualizace a také prostor, kde všechny nápady vznikají. Být v pozici svého klienta přineslo nové zkušenosti, za které jsme vděční. A dennodenně si ověřujeme, jestli nás kované schody neomrzí.

 

kovarstvi-klaban-klbn_kovane-tocite-schodiste-podhled

Zajímavé kované detaily jsou z každého pohledu

 

Nejdůležitější fáze: hledání nápadu

Jak kované schodiště vzniká? Na začátku jsme hledali ideu. Na jednu stranu jsme okouzleni milými zdobenými balkonky ve velkých evropských městech, na stranu druhou jsou pro nás svaté principy Adolfa Loose, že forma následuje funkci. Z mnohých náčrtů a vizualizací vyhrál návrh nejjednodušší, který zdůrazňuje točitý tvar schodiště a zároveň si zanechává lehkost. Díky optické hře z každého úhlu vypadá zábradlí v pohybu a vždy trochu jinak.

 

kovarstvi-klaban-klbn_kovana-mandala_balkon_beskydy

Florální motiv mandaly jako tradiční symbol ochrany domu

 

Symbol chránící dům před ohněm
Přece jen jsme se ornamentu neubránili a do balkonové konzole schovali slovanský symbol slunce Svarga, který jsme si zamilovali na polské lidové architektuře. Podle nejistých pramenů má šestilistý emblém v rozetě chránit dům před ohněm. A to se nad kovárnou může hodit. :)

 

kovarstvi-klaban-klbn_kovane-tocite-schodiste_naslapy_podhled

Díky stínům a světlu působí schodiště v každou denní dobu jinak

 

Pohodlnost a bezpečnost

Po funkční stránce bylo potřeba si stanovit ideální výšku a šířku schodu. Co si budeme povídat, točité schodiště není výtah a pokud jsou schody příliš úzké a vysoké, může výstup připomínat spíše horolezectví. V našem případě jsme prostorem nešetřili a stanovili si ideální rozměry, díky kterým je výstup příjemný, i když nesete množství krabic a nepatříte k nejmladším ročníkům.

 

kovarstvi-klaban-klbn_kovany-balkon-skleneny-stit_beskydy

 Velký balkon je skvělé místo na posezení a kochání se z výhledů

 

Před výrobou jsme si kreslili velké množství náčrtů. Ke konečnému rozhodnutí pomohla i jednoduchá vizualizace. Poměrně se svému výsledku podobá, co říkáte?

 

 

 Podívejte se do fotogalerie vstupu do uměleckého ateliéru